Skip to content
Strona główna » Zamek Królewski

Zamek Królewski

  Zamek Królewski na Wawelu

  Kraków, historyczna stolica Polski, na wiele do zaoferowania. To tu znajduje się wspaniały zamek polskich królów, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który przez wieki był twierdzą dla wielu możnych.

  Odwiedź Zbrojownię i Skarbiec

  Ogromne wrażenie na każdym, kto odwiedza Wawel robi wystawa pamiątek królewskich oraz broni paradnej. To tu znajduje się Szczerbiec – jedna z najważniejszych historycznych pamiątek. Przed wiekami w Skarbcu, niedostępnym zwyczajnym poddanym, znajdowały się insygnia władzy króla, takie jak: berła, korony, jabłka czy miecz. Dziś, mimo że czasy dawnej świetności minęły, a Skarbiec został zrabowany, nadal można podziwiać skarby polskiej kultury.

  Sala Poselska ze wspaniałymi rzeźbami

  Reprezentacyjne Komnaty Królewskie to miejsce, w którym można zachwycać się pięknie wyglądającymi rzeźbami, nazywanymi Głowami Wawelskimi, powstałymi w XVI wieku. Według przekazów historycznych na początku było ich aż 194. Do dziś zachowało się jedynie 30.

  Dawna kuchnia królewska wraz z „Wawelem Zaginionym”

  Aby lepiej poznać historię architektury tego wyjątkowego miejsca, warto odwiedzić dawną kuchnię królewską i zapoznać się z wystawą Wawel Zaginiony. Można tam podziwiać zarówno w tradycyjnej, jak i w multimedialnej formie obiekty architektoniczne, które niegdyś znajdowały się na wzgórzu wawelskim. To podróż w przeszłość, gdzie można np. podziwiać fragmenty romańskiej rotundy.

  W Komnacie Królewskiej na Wawelu

  Odwiedzając Wawel nie można zapomnieć o odwiedzeniu Komnat Królewskich, gdzie można podziwiać dwie stałe ekspozycje, które prezentują autentyczne XVI- i XVII-wieczne wnętrza. W salach znajdziemy takie wystawy jak Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Prywatne Komnaty Królewskie. W tej przestrzeni zobaczysz arrasy króla Zygmunta Augusta oraz zwiedzisz najbardziej zapierające dech w piersiach sale.

  Amatorzy orientu znajdą coś dla siebie

  Wawel jest miejscem, gdzie nad pięknem przestrzeni mogą pochylić się również ci, którzy kochają orientalne klimaty. Zachodnie skrzydło zamku na Wawelu to miejsce, w którym ulokowano turecką ceramikę, przedmioty codziennego użytku oraz interesującą kolekcję namiotów i chorągwi datowanych na XVII wiek.

  Kraków to miejsce niezwykłe, a zamek na Wawelu to przestrzeń, do której warto wracać i warto odwiedzać, m.in. dlatego, że znajduje się tu wiele wystaw czasowych, zmieniających się co sezon. Obecnie sporym zainteresowaniem cieszy się, m.in. wystawa Józefa Wilkonia.

  Wawel przyciąga i inspiruje kolejne pokolenia. Warto sięgnąć po ten kawałek polskiej historii, gdy odwiedzamy taki region jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska.

  error: Content is protected !!