Skip to content
Strona główna » Góra Biakło

Góra Biakło

  Jura Krakowsko-Częstochowska ma bardzo wiele do zaoferowania. Górą, na którą warto się wdrapać, jest położona na wysokości 340 m.n.p.m. Góra Biakło określana także mianem jurajskiego Małego Giewontu. Tę nazwę zyskała dzięki podobieństwu pomiędzy krzyżem na Giewoncie, a tym znajdującym się na szczycie Góry Biakło.

  Jura Krakowsko-Częstochowska – Góra Biakło wspaniałym naturalnym dziedzictwem

  Góra Biakło to naturalny szczyt, którym może poszczycić się Jura Krakowsko-Częstochowska. Fotograf Częstochowa Wskazana góra jest zbudowana z ławic wapienia skalistego. Wzgórze to powstało dzięki rozwojowi gąbek, glonów i innych organizmów dennych. Góra Biakło posiada także wiele żłobień oraz okien skalnych, które są efektem wietrzenia skał.

  Jak dostać się na Górę Biakło?

  Szczyt znajduje się w Olsztynie, niedaleko Częstochowy. Aby dostać się na górę z Olsztyna lub z Sokolich Gór, należy skorzystać z czarnego szlaku. Dobrym pomysłem jest przejechanie olsztyńskiego rynku i wjechanie w ulicę Kuhna, skąd bezpośrednio można dostać się na szlak. Podczas wędrówki i na szczycie można zachwycać się pięknymi widokami lasów i pól, jakie oferuje nam Jura Krakowsko-Częstochowska. W oddali można również zachwycić się zamkiem w Olsztynie.

  Góra Biakło i piękne okoliczności przyrody to świetny sposób na to, by w ciekawy sposób spędzić urlop. To jedno z najbardziej malowniczych wzniesień, jakimi może poszczycić się Jura Krakowsko-Częstochowska.

  W okolicach Góry Biakło rośnie wiele pięknych roślin, które nadają charakteru temu miejscu. Znajdują się tu: przytulia krakowska, będąca endemitem rosnącym jedynie na terenie tych skałek, kostrzewa blada, czosnek skalny nadający koloru skałom, a także pajęcznica gałęzista.

  Mimo że jurajski Giewont jest znacznie niższy niż ten w Zakopanem, widoki, które można tu zobaczyć są równie olśniewające. Wszystko dzięki przyrodzie, która ukształtowała wspaniałe ostańce, budulca tych gór.

  Szlaki wspinaczkowe na Górze Biakło

  Wiele osób, uwielbiających wspinaczki, wykorzystuje do realizacji tej pasji góry, z których słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Fotograf Częstochowa Górę Biakło można podzielić na siedem sektorów wspinaczkowych, które odznaczają się różnym stopniem trudności związanym z przejściem takiego szlaku. Trasa spacerowa na Górę Biakło wiedzie obok takich skał jak Sfinks, Mnich, Grab czy Okręt.

  Góra Biakło to szczyt, którym wyróżnia się Jura Krakowsko-Częstochowska. Atrakcje jakie oferuje zrobią wrażenie na niemal każdym. Biakło w Olsztynie to super miejsce, do którego warto zabrać dzieci i bliskie osoby, by wspaniale spędzić czas.

  error: Content is protected !!